Endodoncja mikroskopowa - Dobry Dentysta Sosnowiec Stomatologia estetyczna Licówki Focus-Promedi Andrzej Dudek Gabinet Stomatologiczny Gabinet dentystyczny NFZ Naftowa Zwycięstwa Zagórze Środula Sosnowiec Katowice Gliwice Rybnik Tychy Dąbrowa Górnicza Mysłowice Czeladź Będzin Protetyka Protetyk Korony cyrkonowe Korony porcelanowe medycyna dentystyczna lekarz medycyny lekarz stomatolog

Przejdź do treści

Endodoncja mikroskopowa

Leczenie kanałowe – zwane leczeniem endodontycznym polega na usunięciu zainfekowanej (zapalnej) tkanki miazgowej z komory zęba i kanałów korzeniowych, oraz na oczyszczeniu opracowaniu i wypełnieniu powstałej przestrzeni specjalnym materiałem.
Do zapalenia miazgi zębowej najczęściej dochodzi w przypadku nieleczonej próchnicy - wówczas jedynym sposobem na uratowanie zęba jest leczenie endodontyczne. Objawy zapalenia to intensywny ból samoistny, nocny, pulsujący, ból na nagryzanie pokarmów...W takim przypadku nie czekaj, zgłoś się pilnie do swojego dentysty. W gabinecie Focus-Promedi Stomatologia ® zawsze staramy się znaleźć możliwość natychmiastowej pomocy w ostrym bólu zęba.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu nasiękowym lub przewodowym. Znieczulenie polega na delikatnym wprowadzeniu igły w błonę śluzową i podaniu środka znieczulającego zgodnie ze wskazaniami. Dla komfortu pacjenta, przed wkłuciem, rutynowo stosujemy na błonę śluzową specjalny żel znieczulający, aby zminimalizować odczucia związane z podaniem znieczulenia. W takim znieczuleniu leczenie kanałowe jest bezbolesne.
Podczas leczenia wykorzystujemy mikroskop 3D, które powiększa pole zabiegowe. Dzięki temu możliwe jest odnalezienie wszystkich kanałów nawet tych które są mocno zobliterowane (zwężone, o trudnym dostępie dla lekarza operatora lub zamknięte). Pominięcie nawet małego dodatkowego kanału może skutkować niepowodzeniem leczenia, bólem, stanem zapalnym.
Etapy leczenia endodontycznego
1. Badanie mikroskopowe wewnątrzustne i badanie radiologiczne CT, które odgrywa istotną rolę we wszystkich etapach postępowania. W gabinecie Focus-Promedi Stomatologia ®, dysponujemy radiowizjografią (RVG), dzięki której od razu po wykonaniu zdjęcia obraz wyświetla się na ekranie komputera. Zdjęcie umożliwia ocenę stanu zęba, analizę budowy anatomicznej i morfologicznej oraz kwalifikację do leczenia lub usunięcia zęba.
2. Eliminacja  próchnicy i odbudowa korony zęba, co jest integralną częścią przygotowania do leczenia endodontycznego.Na tym etapie może mieć miejsce wstępne opracowanie kanałów korzeniowych, które wykonuje się narzędziami endodontycznymi (pilniki, poszerzacze) oraz specjalnymi roztworami.
3. Leczenie endodontyczne jednowizytowe.
Na początku następuje izolacja pola zabiegowego za pomocą koferdamu, lub wałków ligninowych. Koferdam to cienka gumowa osłonka naciągnięta na ramkę, którą zakłada się na ząb. Jest ona utrzymywana na zębie za pomocą klamry. Koferdam ma dużo zalet, a jedną z nich jest zabezpieczenie pacjenta przed aspiracją narzędzi, lub płynów stosowanych w trakcie leczenia. Pacjent przyjmowany jest w pozycji leżącej, wiec taka izolacja może być wskazana do zastosowania. Dalszy etapy to wstępne opracowanie kanałów korzeniowych, które wykonuje się narzędziami endodontycznymi (pilniki , poszerzacze), pomiar długości kanałów korzeniowych metodą elektroniczną, którą wykonujemy przy pomocy zawansowanego miernika w endomotorze Reciproc Gold. Opracowanie kanałów korzeniowych mechaniczne i chemiczne. W początkowym etapie opracowuje się kanał narzędziami ręcznymi, dzięki którym w łatwiejszy sposób można wyczuć przebieg i kształt kanału korzeniowego. Pod koniec opracowuje się kanał narzędziami maszynowymi na mikromotorze endodontycznym. W trakcie opracowywania stosuje się płyny którymi płucze się kanały w celu chemicznego oczyszczenia i dezynfekcji systemu kanałowego. Najczęstszym płynem który się stosuje jest podchloryn sodu w bezpiecznym stężeniu, zależnie od potrzeb. Dodatkowo roztwory aktywowane są za pomocą ultradźwięków. Wypełnienie kanałów wykonuje się za pomocą ćwieków gutaperkowych (gutaperka to materiał naturalny o udokumentowanej skuteczności w endodoncji), oraz z zastosowaniem uszczelniacza i systemu podawania gorącej gutaperki.
4. Odbudowa korony zęba. W zależności od stopnia zniszczenia zęba można stosować odbudowę kompozytową, kompozytową z wkładem standardowym koronowo-korzeniowym, lub koronę protetyczną. Odbudowa ma na celu przywrócenie funkcjonalności zęba, ale w gabinecie Focus-Promedi Stomatologia ® szczególnie dążymy do uzyskania bardzo dobrych efektów estetycznych odbudowanych zębów.
Po leczeniu endodontycznym wymagana jest kontrola radiologiczna wyników leczenia po 6 i 12 miesiącach. Zęby leczone w przeszłości również wymagają kontroli radiologicznej.
Zmiany okołowierzchołkowe mogą powstać najczęściej w wyniku niedopełnienia kanału korzeniowego, jak również w wyniku przecieku bakteryjnego od strony korony zęba, gdy wypełnienie korony (plomba) jest nieszczelne. Poza prawidłowym leczeniem systemu korzeniowego,  równie istotną kwestią jest szczelne zaopatrzenie korony zęba, najlepiej za pomocą nowoczesnych rozwiązań protetycznych.
Wróć do spisu treści