Endodoncja mikroskopowa - Dobry Dentysta Sosnowiec Stomatologia estetyczna Licówki Focus-Promedi Andrzej Dudek Gabinet Stomatologiczny Gabinet dentystyczny NFZ Naftowa Zwycięstwa Zagórze Środula Sosnowiec Katowice Gliwice Rybnik Tychy Dąbrowa Górnicza Mysłowice Czeladź Będzin Protetyka Protetyk Korony cyrkonowe Korony porcelanowe medycyna dentystyczna lekarz medycyny lekarz stomatolog

Przejdź do treści

Endodoncja mikroskopowa

Leczenie
Leczenie kanałowe – zwane leczeniem endodontycznym polega na usunięciu zainfekowanej (zapalnej) tkanki miazgowej z komory zęba i kanałów korzeniowych, oraz na oczyszczeniu opracowaniu i wypełnieniu powstałej przestrzeni specjalnym materiałem.
Do zapalenia miazgi zębowej najczęściej dochodzi w przypadku nieleczonej próchnicy - wówczas jedynym sposobem na uratowanie zęba jest leczenie endodontyczne. Objawy zapalenia to intensywny ból samoistny, nocny, pulsujący, ból na nagryzanie pokarmów...W takim przypadku nie czekaj, zgłoś się pilnie do swojego dentysty. W gabinecie Focus-Promedi Stomatologia ® zawsze staramy się znaleźć możliwość natychmiastowej pomocy w ostrym bólu zęba.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu nasiękowym lub przewodowym. Znieczulenie polega na delikatnym wprowadzeniu igły w błonę śluzową i podaniu środka znieczulającego zgodnie ze wskazaniami. Dla komfortu pacjenta, przed wkłuciem, rutynowo stosujemy na błonę śluzową specjalny żel znieczulający, aby zminimalizować odczucia związane z podaniem znieczulenia. W takim znieczuleniu leczenie kanałowe jest bezbolesne.
Podczas leczenia wykorzystujemy mikroskop 3D, które powiększa pole zabiegowe. Dzięki temu możliwe jest odnalezienie wszystkich kanałów nawet tych które są mocno zobliterowane (zwężone, o trudnym dostępie dla lekarza operatora lub zamknięte). Pominięcie nawet małego dodatkowego kanału może skutkować niepowodzeniem leczenia, bólem, stanem zapalnym.

Etapy leczenia endodontycznego

1. Badanie mikroskopowe wewnątrzustne i badanie radiologiczne CT, które odgrywa istotną rolę we wszystkich etapach postępowania. W gabinecie Focus-Promedi Stomatologia ®, dysponujemy radiowizjografią (RVG), dzięki której od razu po wykonaniu zdjęcia obraz wyświetla się na ekranie komputera. Zdjęcie umożliwia ocenę stanu zęba, analizę budowy anatomicznej i morfologicznej oraz kwalifikację do leczenia lub usunięcia zęba.
2. Eliminacja  próchnicy i odbudowa korony zęba, co jest integralną częścią przygotowania do leczenia endodontycznego. Na tym etapie może mieć miejsce wstępne opracowanie kanałów korzeniowych, które wykonuje się narzędziami endodontycznymi (pilniki, poszerzacze) oraz specjalnymi roztworami. W szczególności taką kolejność ma zastosowanie przy występowaniu dolegliwości bólowych.
3. Leczenie endodontyczne jednowizytowe (oddzielna wizyta)
Na początku następuje izolacja pola zabiegowego za pomocą koferdamu, lub wałków ligninowych. Koferdam to cienka gumowa osłonka naciągnięta na ramkę, którą zakłada się na ząb. Jest ona utrzymywana na zębie za pomocą klamry. Koferdam ma dużo zalet, a jedną z nich jest zabezpieczenie pacjenta przed aspiracją narzędzi, lub płynów stosowanych w trakcie leczenia. Pacjent przyjmowany jest w pozycji leżącej, wiec taka izolacja może być wskazana do zastosowania. Dalszy etapy to wstępne opracowanie kanałów korzeniowych, które wykonuje się narzędziami endodontycznymi (pilniki , poszerzacze), pomiar długości kanałów korzeniowych metodą elektroniczną, którą wykonujemy przy pomocy zawansowanego miernika w endomotorze Reciproc Gold. Opracowanie kanałów korzeniowych mechaniczne i chemiczne. W początkowym etapie opracowuje się kanał narzędziami ręcznymi, dzięki którym w łatwiejszy sposób można wyczuć przebieg i kształt kanału korzeniowego. Pod koniec opracowuje się kanał narzędziami maszynowymi na mikromotorze endodontycznym. W trakcie opracowywania stosuje się płyny którymi płucze się kanały w celu chemicznego oczyszczenia i dezynfekcji systemu kanałowego. Najczęstszym płynem który się stosuje jest podchloryn sodu w bezpiecznym stężeniu, zależnie od potrzeb. Dodatkowo roztwory aktywowane są za pomocą ultradźwięków. Wypełnienie kanałów wykonuje się za pomocą ćwieków gutaperkowych (gutaperka to materiał naturalny o udokumentowanej skuteczności w endodoncji), oraz z zastosowaniem uszczelniacza i systemu podawania gorącej gutaperki.
4. Odbudowa korony zęba. W zależności od stopnia zniszczenia zęba można stosować odbudowę kompozytową, kompozytową z wkładem standardowym koronowo-korzeniowym, lub koronę protetyczną. Odbudowa ma na celu przywrócenie funkcjonalności zęba, ale w gabinecie Focus-Promedi Stomatologia ® szczególnie dążymy do uzyskania bardzo dobrych efektów estetycznych odbudowanych zębów.
Po leczeniu endodontycznym wymagana jest kontrola radiologiczna wyników leczenia po 6 i 12 miesiącach. Zęby leczone w przeszłości również wymagają kontroli radiologicznej.
Zmiany okołowierzchołkowe mogą powstać najczęściej w wyniku niedopełnienia kanału korzeniowego, jak również w wyniku przecieku bakteryjnego od strony korony zęba, gdy wypełnienie korony (plomba) jest nieszczelne. Poza prawidłowym leczeniem systemu korzeniowego,  równie istotną kwestią jest szczelne zaopatrzenie korony zęba, najlepiej za pomocą nowoczesnych rozwiązań protetycznych.

Chyba żaden zabieg dentystyczny nie budzi wśród Pacjentów takiej grozy, jak leczenie kanałowe. Na przestrzeni lat zdobyło ono złą sławę procesu długotrwałego, żmudnego i bolesnego, a szczególnie uciążliwe w jego przypadku było słynne zatruwanie zęba. Na szczęście postęp technologiczny pozwolił na całkowitą odmianę procedury „kanałówki”. Zastosowanie nowoczesnych środków znieczulających oraz zaawansowanych mikroskopów stomatologicznych znacząco ułatwia jej wykonanie lekarzowi, zaś Pacjenci zyskują dzięki temu dużo większy komfort, a także oszczędzają czas. Jak leczenie kanałowe wygląda w gabinecie Focus Promedi? Przekonajcie się sami!

Endodoncja w pigułce, czyli co należy o niej wiedzieć

Endodoncja jest niczym innym, jak dziedziną stomatologii zajmująca się rozpoznawaniem oraz leczeniem wszelkich chorób związanych z miazgą zębową, czyli tkanką wypełniającą każdy ząb. To właśnie w jej zakres wchodzi jeszcze do niedawna złowieszcze leczenia kanałowe. Chociaż zabieg ten budzi pewien niepokój, w jego obronie należy dodać, że stanowi on często ostatnią deskę ratunku przed usunięciem zęba. Na czym polega „kanałówka”? W trakcie zabiegu dentysta usuwa zainfekowaną miazgę lub miazgę w stanie zapalnym z komory i kanałów zębowych. W gabinecie Focus Promedi każde leczenie kanałowe wykonywane jest przy pomocy specjalistycznego mikroskopu dającego 25-krotne przybliżenie obszaru zabiegowego. Dzięki temu lekarz może precyzyjnie zlokalizować nawet najmniejsze lub najbardziej ukryte kanały, a następnie je oczyścić. Inwazyjność procesu jest zredukowana do minimum, nie ma potrzeby kłopotliwego zatruwania zęba, a czas potrzebny na realizację niejednokrotnie zamyka się w 1 wizycie!

Leczenie kanałowe podczas jednej wizyty

Jednym z decydujących czynników dla skutecznego leczenia kanałowego ma dokładna diagnostyka dająca pełen obraz uwarunkowań zdrowotnych jamy ustnej Pacjenta. Służy do tego m.in. własna aparatura RTG, dzięki czemu niezbędne badania jesteśmy w stanie wykonać na miejscu, zapewniając sporą oszczędność czasu. Dzięki nim możemy drobiazgowo ocenić stan uzębienia oraz określić długość kanałów. Przeprowadzana w ten sposób analiza pozwoli lekarzowi stwierdzić, czy zabieg endodontyczny może zostać zrobiony w trakcie 1 wizyty.
Główne ułatwienie przy leczeniu kanałowym stanowi mikroskop stomatologiczny, uzyskiwane za jego pośrednictwem przybliżenie pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej precyzji zabiegu. Nie bez wpływu pozostają inne nowoczesne technologie, takie jak metoda kondensacji termicznej płynnej gutaperki BeeFill – specjalne urządzenie wypełnia kanały zębowe trójwymiarowo, zapewniając nieprzeciętną szczelność. Drugim przykładem jest innowacyjny sprzęt do maszynowego opracowywania Reciproc Gold posiadający wbudowany endometr, pozwalający stomatologowi na nieustanną kontrolę długości kanału zębowego.

Leczenie kanałowe krok po kroku

1. W gabinecie Focus Promedi wyznajemy zasadę pełnej transparentności leczenia stomatologicznego, dlatego każde z nich rozpoczynamy od wizyty konsultacyjnej, podczas której lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i badanie. Ma ona na celu zapoznanie się z problemem oraz oczekiwaniami Pacjenta, ponadto zostanie wykonana odpowiednia diagnostyka (np. punktowe zdjęcia RTG). Na jej podstawie stomatolog określi źródło problemu i sporządzi rzetelny plan leczenia, minimalizujący ryzyko wystąpienia niechcianych powikłań. Oprócz tego przedstawimy orientacyjny kosztorys, aby wszystkie aspekty terapii były jasne oraz przejrzyste. W trakcie konsultacji oceniamy stan zęba. Tutaj często pojawia się konieczność wstępnego przygotowania zęba do leczenia kanałowego, które polega na oczyszczeniu tkanek zęba z próchnicy pierwotnej i wtórnej, wymiana starych wypełnień (uwaga, jeśli wystąpił ból i stan zapalny nawet przy niedawno wykonanym wypełnieniu, traktujemy takie wypełnienie jako nieszczelne i zainfekowane i kwalifikujemy do wymiany), odbudowa korony zęba, aby w trakcie leczenia kanałowego dysponować wszystkimi ściankami zęba, oraz wytworzenie dostępu do kanałów połączone z wstępnym usunięciem zainfekowanej zawartości komory i kanałów. Założenie opatrunku i ustalenie terminu leczenia kanałowego kończy etap przygotowania.
2. Po przystąpieniu do właściwej procedury leczenia kanałowego zaczynamy od zabezpieczenia zęba przy pomocy koferdamu, chroniącego jamę ustną przed dostaniem się do niej substancji używanych podczas zabiegu. Ponadto bakterie ze śliny nie wnikną do opracowywanych kanałów.
3. Następnym krokiem jest otwarcie komory zębowej, dzięki czemu dentysta jest w stanie dotrzeć do wypełniającej ją miazgi oraz dzięki zaawansowanemu endomotorowi dokładnie ją usunąć.
4. Podczas kolejnego etapu stomatolog poszerza kanały zębowe dedykowanymi do tego narzędziami, wspomagając się endometrem. Po dokonaniu tych czynności oczyszczone kanały są dokładnie płukane z pozostałości chorych tkanek i bakterii.
5. Kiedy już wszystkie kanały oraz komora zębowa zostały skrupulatnie oczyszczone, za pomocą specjalnego urządzenia BeeFill wprowadza się do nich podgrzaną gutaperkę szczegółowo wypełniająca całą pustą przestrzeń. Następnie ząb zostaje zamknięty przy pomocy odpowiedniego wypełnienia lub odbudowany z zastosowanym wzmicnieniem za pomocą wkładu/ wkładów koronowo-korzeniowego / -ych, niekiedy wymagana jest do pełnej odbudowy korona protetyczna, lub inlay, onlay, overlay.


Jak już wspominaliśmy, każde leczenie kanałowe w gabinecie Focus Promedi przeprowadzamy z zastosowaniem mikroskopu stomatologicznego. Jednakże o możliwości wykonania zabiegu podczas 1 wizyty decydują uwarunkowania zdrowotne Pacjenta oraz złożoność przypadku, dlatego ostateczna decyzja pozostaje po stronie lekarza. Warto zaznaczyć, że ze względu na zastosowanie wysokiej jakości znieczulenia komputerowego Calaject cała procedura jest bezbolesna.

Bezbolesne leczenie kanałowe w Focus Promedi

Jeszcze do niedawna leczenie kanałowe często miało bolesny przebieg, jednakże zastosowanie nowoczesnych środków, takich jak duńskie komputerowe znieczulenie Calaject całkowicie odmieniło charakter tego zabiegu. Wbudowany w urządzenie mikroprocesor stale reguluje ciśnienie podawania substancji znieczulającej, przez co ból, nieprzyjemne uczucie rozpierania tkanek oraz odrętwienie twarzy są niwelowane. Ze względu na wytworzenie się płaszcza anemizacyjnego sam moment „wkłucia” również nie powoduje żadnego dyskomfortu. Należy dodać, że aplikator swym wyglądem przypomina długopis niewywołujący żadnych negatywnych skojarzeń z tradycyjnymi strzykawkami. Ma to ogromne znaczenie dla Pacjentów borykających się z dentofobią (lękiem przed leczeniem dentystycznym) czy dzieci.
Kiedy leczenie kanałowe jest wskazane?
Najczęstszym sygnałem alarmującym o niepokojących zmianach targających uśmiechem jest powszechnie znany ból zębów. Nawet najmniejszy z nich jest wystarczającym powodem do skierowania swych kroków w stronę gabinetu stomatologicznego. Biorą się one przede wszystkim ze szkodliwego działania próchnicy, kiedy nie osiągnęła ona zaawansowanego stadium. Najczęściej stosuje się wówczas rozwiązania z zakresu stomatologii zachowawczej. Jeśli problem jest ignorowany, prawdopodobną konsekwencją jest powstanie stanu zapalnego miazgi zębowej objawiającego się przeszywającym bólem. W tej sytuacji leczenie kanałowe jest konieczne, gdyż można dzięki niemu zahamować rozwój choroby oraz utrzymać naturalny ząb. Oczywiście nie jest to jedyna sytuacja motywująca przeprowadzenie zabiegu endodontycznego. Poważne urazy mechaniczne czy zapalenia tkanek okołowierzchołkowych również sprowadzają duże niebezpieczeństwo w postaci infekcji miazgi lub zgorzeli, a leczenie kanałowe w tym przypadku jest jak najbardziej wskazane. Leczenie kanałowe wymaganie jest w niektórych sytuacjach leczenia protetycznego, kiedy ząb staje się filarem dla wykonania odbudowy brakującego uzębienia.

Ekspert gabinetu Focus Promedi

Sam w sobie mikroskop stomatologiczny oraz nowoczesny sprzęt nie są w stanie przeprowadzić leczenia kanałowego, stanowią jedynie duże ułatwienie. Największy wpływ na osiągnięcie zamierzonych efektów mają umiejętności lekarza, który posługuje się zaawansowanym sprzętem. W Focus Promedi za każdą terapię odpowiedzialny jest lek. stom. Andrzej Dudek, posiadający duże doświadczenie w rozwiązywaniu problemów obejmujących szeroko pojętą stomatologię, chociaż endodoncja jest dziedziną, którą otacza wyjątkową troską i skupieniem. Pan doktor swoje wykształcenie zawdzięcza prestiżowym uczelniom (m.in. Uniwersytetowi Jagiellońskiemu), dzięki czemu posiadł szeroką wiedzę oraz merytoryczne przygotowanie pozwalających na skuteczne rozwiązywanie problemów trapiących Pacjentów. Ciągły głód wiedzy sprawia, że nasz ekspert nieustannie poszerza swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w przeróżnych szkoleniach i kursach, dających mu możliwość podążania za wszelkimi nowinkami branży stomatologicznej.

Dlaczego warto podjąć się leczenia kanałowego w Focus Promedi?
• Leczenie kanałowe w trakcie jednej wizyty – obecność nowoczesnej technologii, wysokiej jakości materiałów oraz umiejętności dentysty sprawiają, że leczenie kanałowe w naszym gabinecie często może być przeprowadzone w 1 dzień!;
• niezwykła skuteczność – leczenie kanałowe pod mikroskopem charakteryzuje około 95% skuteczności, co stanowi znakomity wynik;
• brak konieczności zatruwania zęba – obecnie nieprzyjemne zatruwanie zęba wydłużające cały proces nie jest konieczne;
• możliwość zachowania własnego zęba – dzisiejsze leczenie kanałowe daje możliwość zachowania zęba kwalifikowanego wcześniej do ekstrakcji (usunięcia). W ten sposób można zachować naturalny oraz olśniewający uśmiech;
• innowacyjne materiały – do wypełniania komory zębowej i uzupełniania ubytków stosujemy tylko najwyższej jakości materiały, pozwalające na osiągnięcie wspaniałych efektów funkcjonalnych, a także estetycznych.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli niepokoi cię uporczywy ból utrudniający wykonywanie najprostszych codziennych czynności odbiera ci radość z życia, umów się na wizytę w gabinecie Focus Promedi! Doświadczenie i wiedza naszego eksperta w połączeniu z innowacyjnymi technologiami sprawi, że wspomnienie o podjętym u nas leczeniu wywoła u Ciebie uśmiech! Aby się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer 728 999 212 lub wypełnij formularz.

Endodoncja FAQ – najczęściej zadawane pytania Pacjentów i proste zrozumiałe odpowiedzi

Dlaczego ząb boli?

Wyróżniamy 3 rodzaje bólu zęba:
1. Ból zęba na słodkie – w zębie występuje głęboka próchnica, ale miazga zęba pozostaje jeszcze zdrowa. Po dostaniu się słodkiego (smaku, roztworu cukru) do wnętrza ubytku, żyjące tam bakterie próchnicowe dostają pożywkę i zaczynają gwałtownie produkować kwasy – ząb zaczyna boleć… po pewnym czasie ból ustępuje. Leczenie polega na dokładnym oczyszczeniu ubytku próchnicowego, usunięciu zmienionej chorobowo tkanki zęba oraz rekonstrukcji zęba za pomocą materiałów wypełnienia (plomby) Bardzo istotne jest, aby dokładnie usunąć ogniska próchnicy i szczelnie odbudować ubytek zęba w każdym miejscu.
2. Ból żywego zęba w którym głęboka próchnica doszła do komory zęba i bakterie dostały się aż do miazgi zęba… rozwija się stan zapalny… to boli najbardziej na temperaturę, najczęściej na zimne, czasami na ciepłe bodźce…
3. Ból zęba martwego – w zębie tkanka miazgi, naczynia i nerwy obumarły lub są w trakcie obumierania, w kanałach zęba i komorze znajdują się inwazyjne bakterie – stan zapalny obejmuje już tkanki na zewnątrz zębna czyli ozębną, która utrzymuje zęba w kości… jest to ból najczęściej przy gryzieniu, stukaniu w zęba, na ciepło – zimno może spowodować ulgę.

Co się dzieje w zębie, gdy ból jest bardzo silny?

Tak może być w przypadku gdy miazga zęba obumiera, ale też w przypadku zgorzeli i bakterii rozwijających się w martwym zębie

Co się dzieje jeśli próchnica dojdzie aż do miazgi zęba (potocznie zwanej „nerwem”)?

Próchnica czyli obrazowo rzecz przedstawiając “zjadanie zęba przez bakterie” – próchnica dochodzi głęboko do tkanek miazgi wewnątrz zęba, DO NACZYŃ KRWIONOŚNYCH, NERWÓW, bakterie wnikają do miazgi i jako reakcja obronna rozwija się stan zapalny, ząb próbuje się bronić przed infekcją lecz nie ma już na to szans, nazywa się to nieodwracalne zapalenie miazgi, miazga podlega objawom procesu zapalnego, tworzy się obrzęk tkanek, czyli zwiększenie objętości tkanek miazgi, niestety komora zęba jest otoczona zewsząd tkankami twardymi co uniemożliwia ekspancję obrzęku, dlatego wewnątrz komory zęba wzrasta ciśnienie – występuje silny ból, na skutek wzrostu ciśnienia zamykają się naczynia krwoinośne wewnątrz zęba i dochodzi do niedokrwienia i martwicy. Droga dla bakterii jest otwarta, dostają się one do obumierających tkanek, rozprzestrzeniają się produkują gazy, co tylko pogłębia zmiany i zwiększa ciśnenie w komorze i ból. Gdy dalej brak fachowej pomocy, ciśnienie wewnątrz zęba może spowodować rozprzestrzenienie się infekcji do kości i ozębnej czyli zespołu wiązadeł utrzymujących zęba w kości. Wtedy każde nagryzienie a nawet stuknięcie w zęba powoduje silny ból.

Co to jest zgorzel miazgi?

Jest to taki rodzaj zapalenia wewnątrz zęba dotyczący martwych już tkanek miazgi zęba, gdy w nich rozwijają się bakterie zgorzeli gazowej, może dochodzić do produkcji ropy a bakterie produkują metabolity, które doprowadzają do zwiększenia ciśnienia. Organizm próbuje się obronić przed infekcją wysyłając w miejsce infekcji komórki odpornościowe, jednak nie mogą one już wniknąc do zęba…bakterie mogą więc bytować w zębie a komórki układu odpornościowego mogą jedynie po pewnym czasie wytworzyć barierę ochronną w kości, która jest widoczna w postaci tzw zmiany okołowierzchołkowej. Ta po wyeliminowaniu bakterii z zęba może się zagoić lub po pewnym czasie  przekształcić się w torbiel, która rośnie w kości niszcząc kość i sąsiednie zęby.

W jakim celu wykonuje się leczenie endodontyczne?

Takie leczenie umożliwia pozostawienie zębów, które obumarły, lub w których zaczyna się dopiero martwica, albo stan zapalny. Aby takiego zęba bezpiecznie pozostawić, należy wyczyścić wszystkie przestrzenie anatoamiczne wewnątrz tych zębów, zdezynfekować i szczelnie wypełnić. Czasami leczenia endodontyczne wykonuję się też w zębach przy odbudowach protetycznych, aby w przyszłości uniknąć potencjalnych stanów zapalnych miazgi, albo gdy oś zęba jest w konflikcie z osią odbudowanych już prawidłowo położonych zębów.

Czy po leczeniu kanałowym cały ząb jest martwy?

Ozębna łączy zęba z tkankami kości i nie jest bezpośrednio związana z endodontium czyli systemem naczyń, nerwów który funkcjonuje w żywym zębie. Tak więc ząb pozbawiony jest miazgi, lecz ozębna pozostaje żywa, funkcjonalna i odbiera bodźce dotykowe i obciążenia.

Czy po leczeniu kanałowym zębem można czuć bodźce, jeśli jest on martwy?

Jak wspomniano wyżej, ozębna pozostaje żywa, funkcjonalna i odbiera bodźce dotykowe i obciążenia. Ponieważ brak miazgi, która normalnie też odbiera bodźce, czucie zębem po leczeniu kanałowym jest zachowane, lecz może mieć nieco inny charakter niż pozostałych zębów z żywą miazgą.

Jaka jest przewaga leczenia pod mikroskopem?

Mikroskop jest sprzętem który umożliwia wykonanie perfekcyjnego leczenia kanałowego. Sam mikroskop nie gwarantuje takiego leczenia jest tylko warunkiem przeprowadzenia takiego leczenia przez starannego i doświadczonego operatora. Inne składniki to wypełnianie przy użyciu ciekłej gutaperki, ultradźwięki, chemomechaniczne opracowywanie kanałów. Mikrokop umożliwia odnalezienie wszystkich kanałów korzeniowych czyli ocenę anatomii zęba, dokładne oglądanie pola operacyjnego w czasie pracy. Na początku leczenia umożliwia ocenę anatomii a w trakcie i na końcu ocenę i kontrolę jakości opracowania.

Jakie znaczenie ma dokładne opracowanie kanałów?

Opracowanie kanałów składa się z dwóch składowych – opracowanie mechaniczne – pilniki, wiertła, końcówki ultradźwiękowe, które mechanicznie mają oczyścić i opracować kanały i opracowanie chemiczne, czyli sekwencja roztworów do płukania i dezynfekcji kanałów korzeniowych, która w połączeniu z aktywacją płynów ultradźwiękami umożliwia dotarcie do zakamarków przestrzeni kanałów. Duża jest w tym rola ultradźwięków – mają one rolę w opracowaniu mechanicznym, praca końcówki ultradźwiękowej w płynie powoduje bardzo duży wzrost aktywności tych płynów, wzmocnienie właściwości rozpuszczających, dezynfekujących. Czas działania tych roztworów również ma znaczenia, stąd profesjonalne opracowanie kanałów angażuje pewną ilość czasu.

Jak zbudowane są kanały zęba?

System kanałowo korzeniowy to przestrzeń w której funkcjonuje endodontium, czyli miejsce, które w zębie żywym jest wypełnione przez tkankę miękką i naczynia, część znajdująca się w koronie zęba to jest korona – od tej komory odchodzi system kanałów korzeniowych o układzie charakterystycznym dla każdego rodzaju zęba. Od komory odchodzą kanały korzeniowe, które mają kanaliki boczne czyli drobne odgałęzienia kanałów głównych, oraz mikrokanaliki. One nie są wiodoczne nawet pod mikroskopem. Przy użyciu wypełniania gorącą gutaperką pod ciśnieniem wypełniają się też kanaliki boczne.

Co to jest martwy ząb?

Marty ząb to taki ząb w którym wewnętrzne tkanki obumarły. Aby taki ząb mógł dalej pozostać i pełnić swoje funkcje należy oczyścić i zdezynfekować wnętrze kanałów oraz wypełnić, czyli przeprowadzić leczenie endodontyczne. Po leczeniu endodontycznym ząb jest nadal martwy, lecz nie stanowi już źródła infekcji ani stanu zapalnego. Nie cały ząb jest martwy, żywy pozostaje aparat więzadłowy, czyli zawieszenie i utrzymanie zęba w kości łączący się z własnym biologicznym materiałem mineralnym zęba. Pojęcie martwy ząb zawiera w sobie wiele uogólnień i jest rozumieniem potocznym. Lepiej używać terminu ząb z martwą miazgą – czyli taki który obumarł, ale nie był leczony kanałowo oraz ząb po leczeniu kanałowym, czyli martwy ale pozbawiony toksycznej zawartości.

Czy ząb martwy może boleć?

Nie zawsze. Czasami takie zęby są bezobjawowe, tymczasem toczy się proces zapalny, lub nawet w kościach powstają torbiele. Niekiedy ząb martwy może zachowywać się tak jak ząb żywy a zmiany patologiczne uwidaczniają się dopiero w badaniach. Czasami zdażają się przypadki, że zęby reagują na zimno chociaż są martwe.

Czy ząb martwy jest szkodliwy dla organizmu?

Nieleczone zęby z martwą miazgą stanowią ogniska zapalne, takie stany powinny być eliminowane, zwłaszcza jeśli występuję choroby towarzyszące, jak choroby serca, zastawek, wady serca, choroby reumatyczne itd. Dodatkowo bakterie żyjące w takim zębie rozprzestrzeniają się w jamie ustnej i mogą powodować „psucie się” innych zębów.


Wróć do spisu treści